حلقۀ مفقود ماجرا

نظم شخصی

طبق یک قانون نانوشته اواسط اسفند ۹۹ سالی که گذشت رو بررسی می‌کردم.

من سال ۹۹ رو با وجود قرنطینه، استرس کرونا بیماری ناشناخته خیلی خوب شروع کرده بودم. پر از انرژی و انگیزه. فرصت در خانه ماندن و عدم اجبار به مهمانی‌های کسل‌کننده عید برای من یک فرصت طلایی بود که بیشتر کتاب بخونم، فیلم‌هایی که دوست دارم ببینم و پادکست گوش بدم. در همین حال شرکت در دوره پرکاری و پولسازی استاد کلانتری انرژی مضاعفی بود که من رو به داشتن یک سال پر از دستاورد امیدوار می‌کرد.

شرایط تا مرداد هم خوب پیش می‌رفت تا اینکه اون اتفاق مصیبت‌وار مثل آوار رو سرمان خراب شد. خوب برای چند ماه من در یک رکود قرار گرفتم و بعد به سختی و با کمک یک مشاور خوب دوباره در مسیر قرار گرفتم اما در اون لحظه و در پایان سال وقتی عملکرد خودم رو بررسی می‌کردم راضی نبودم و دنبال حلقه مفقود ماجرا کلی مشورت گرفتم، مطلب خوندم رفتارهامو بررسی کردم و در همین زمان بود که با کلاس نظم شخصی آشنا شدم و اون رو بهترین شروع برای سال ۱۴۰۰ دیدم.

تکنیک‌های متنوعی که استاد با هوشمندی در کلاس به ما آموزش داد، باعث شد دوباره و بهتر از قبل فعالیت‌هامو انجام بدم. به‌خصوص تقسیم‌بندی کارها به ۳ سطح خرد، خوب و عالی که برای هر کدام هم چند گزینه جایگزین قرار دادم. به این صورت من در بدترین شرایط که هیچ کاری هم نمی‌توانستم انجام بدم حداقل در سطح خرد مثلا گوش دادن یک پادکست ۵ دقیقه‌ای کنار هدف و کار اصلی می‌موندم. تاکید استاد به اینکه خرد به اندازه عالی مهم است، باعث می‌شد انجام کار حتی در سطح خرد را هم برای خودم موفقیت به حساب بیاورم. تکنیک خلوت نگه داشتن کارها خیلی به من کمک کرد دست از کمالگرایی منفی بردارم و روی ۳ تا هدف اصلی خودم متمرکز بشم.

راهکارهای افزایش بهره‌وری که آموزش داده شد در عین سادگی بسیار کارآمد بود و البته بعضی‌ها را من از قبل هم انجام می‌دادم. مثل افلاین بودن در طول شبانه‌روز یا خلوت کردن میزکار. همچنین بعد از مطرح شدن مباحثی در مورد شانس واقعا از زاویه دیگه‌ای به این قضیه نگاه کردم و بعد از کلاس‌ها سعی کردم در زندگی شخصی خودم از طریق عمل به شاخص‌های هفتگانه شانس فرصت‌های بیشتری برای خوش‌شانسی خودم فراهم کنم به ویژه شاخص توانایی کنترل، کاملا مرتبط با شرایط من بود. این که مهم نیست موقعیت ما چقدر سخت و دشوار است؛ انتخاب، تفسیر و واکنش ما نسبت به آن رویداد مهم است. با کمک شاخص توانایی ریسک کردن وابسته به اعتمادبه‌نفسی که از روند انجام پروژه به خاطر سطح خرد به دست آورده بودم توانستم به یک پیشنهاد کاری خیلی سخت که در آن کاملاً هم مهارت ندارم پاسخ مثبت بدم و تلاشم را برای حرفه‌ای شدن در حین انجام کار بیشتر کنم.

طبق گفته استاد یکی از موانع بزرگ بهره‌وری خویش‌سرزنشی و نامهربانی با خود است. کاری که من همیشه انجام می‌دادم و در هر حادثه‌ای خودم را بابت هر حادثه‌ای مقصر می‌دانستم. این نکته که مسئولیت‌پذیری به معنی سرزنش و آزار خودمان نیست برای من خیلی با ارزش بود.

 البته برخی مباحث مطرح شده مثل روز خبری یا شنونده خوبی بودن را من همیشه در زندگی انجام می‌دادم. حالا با دانش بیش‌تری روی آن متمرکز شدم. روش صحیح تایید کردن دیگران که باعث تقویت رابطه می‌شود. اما برای من نقطه عطف آموزش‌ها تکنیک کات کردن بود، اینکه انرژی زیادی رو در طول روز با فکر کردن به گذشته، اتفاقات بد و نشخوار ذهنی از دست می‌دادم و حالا راهی فوق‌العاده، یک ایده ساده برای کنترل ذهنم پیدا کرده بودم هر وقت این افکار به من هجوم می‌آوردند، فقط کافی بود بگویم (کات) و به چیز دیگری فکر کنم.

قانون مکث هم از آن قوانین ثابتی است که من معمولاً انجام می‌دادم یعنی بعد از این که کاری را به اتمام می‌رساندم چند دقیقه به اینکه در ادامه چه کاری را و چگونه باید انجام بدهم فکر می‌‌کردم و بهترین روش برای انجام آن کار را انتخاب می‌کردم و این باعث می‌شد کارها با نظم بهتری جلو بروند. در اصل به جای این که ناخودآگاه ذهنم برای من تصمیم بگیرد با قانون مکث یک تصمیم آگاهانه می‌گیرم که بهره‌وری را زیاد می‌کند.

نکته مهم دیگر که در کلاس مطرح شد انتخاب ایده خاص و فکری بود که دوست داشتیم نام ما با آن عجین باشد یا اینکه مروج آن باشیم. این شاید اولین قدم برای هر کسی است که می‌خواهد در مسیر رشد فردی قرار بگیرد و این همان انتخاب رسالت فردی‌مان است که به اهداف و برنامه‌های زندگی‌مان جهت می‌بخشد.

با قرار دادن این ایده در مرکز می‌توانیم گام‌های دقیق و روشی برای رسیدن به آن طراحی کنیم.

اگر بخواهم به این نوشته ادامه بدم خیلی طولانی خواهد شد فقط خدا را شاکرم که در مسیر درست و در کنار انسان‌های درست که با انرژی جمعی‌شان برای من خیلی کمک‌کننده بودند قرار گرفتم.

 

نویسنده: زهرا عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *