نقطۀ آغاز خلاقیت

نظمیدن .ی آغاز خلاقیت

 

سلام شاهین کلانتری نازنین

 

فکر می‌کنی اولین بار که سایتت را دیدم، پیش خودم چی گفتم؟

اینکه چه سایت خوب و جامعی داری؟ یا اینکه چه‌قدر محتوای آموزشی رایگان گذاشتی؟

آفرین… . ولی اشتباه گفتی عزیزم.

پیش خودم گفتم: چقدر اسم و فامیلت برای برندسازی عالیه و مثل من چالش اسم عام نداری.

چالش اسم عام چیه؟ 

تصور کن تو خیابان زیر نور آفتاب شدید، جلوی دکه روزنامه فروشی، دنبال اسمم بودم تو روزنامه‌ی اعلام نتایج کنکور. یه ستون و نیم محمد حسینی و هنوز هم هر کاری بخوام انجام بِدم با چند تا محمد حسینی دیگه اشتباه گرفته میشم.

پس خوش به‌حالت که اسمت مثل اسم من، عام نیست. البته که خوش به‌حالت‌های زیادی داری، رفیق! 

خوش به‌حالت که بوی کتاب میدی. خوش به‌حالت که مصممی و استمرار در کارها، از سر و شکلت می‌باره. انرژی مثبتت فوق تصوره. بدون شلوغ کردن و داد و هوار، اثری رو که مشخصه از دلِ دل‌بستن به یادگیری اومده رو بقیه میزاری. خوش به‌حالت که خوش‌تیپی مثل من و خیلی ویژگی‌های خوب تدریس رو هم داری. عالی درس می‌دی. درجه یک. 

راستش قصه منو و کلاس نظم شخصی جنابعالی از اونجا شروع شد که من اواخر سال قبل موفق شدم برای دوره آموزشی که طراحی کردم به اسم «تفکر مکتوب» کد بین‌المللی برای صدور گواهینامه فنی و حرفه‌ای بگیرم. تفکر مکتوب رو برای این به یه روش استاندارد تبدیل کردم که تو زندگی پرهیاهوی این روزها، آدم‌ها بتونن همه زندگی‌شون رو تو چهارتا جدول بنویسن و روندش رو مدام جلوی چشم‌شون ببینن. سرفصل‌ها و شماره مجوز رو می‌تونین اینجا ببینین. 

دنبال یه دوره بودم تا روش تدریس آنلاین رو تجربه کنم و ممنون از آقا و خانم اینترنت که باعث شدن به یُمن بچه بازیگوش‌شون به اسم سئو، یک عدد شاهین کلانتری نمایان بشه.

اما ماجرای نوشتن و آموزش دادن من مربوط به بعد از کروناست. کرونا که شد، وقتم آزادتر شد. صبح‌های زود رفتم پیاده‌روی. تو پیاده‌روی همین‌جور ایده بود که سرازیر می‌شد تو ذهنم. شروع کردم به نوشتن‌شون تو موبایل. حجمش که زیاد شد خالی کردم تو لپ‌تاپ و کم کم شد کتاب. جرات کردم و چاپش کردم: «توسعه لذت‌های زندگی» که شهریور ۱۳۹۹ منتشر شد و تا الان حدود ۷۰۰ نسخه به فروش رفته. این کتاب رو می‌تونین اینجا بخرین.

زندگی جدیدی پیدا کرده بودم. کارهای قبلی سرجای خودش بود و در کنارشون، مطالعه و تولید محتوای بی‌وقفه هر روز از ۵ عصر تا ۱ شب هم به زندگی من اضافه شد. صبح‌های زود هم این پیاده‌روی بود که همه افکارم رو منسجم می‌کرد. با کمک پسر درجه یکم پارسا، صفحه اینستاگرام زدیم، پادکست تولید کردیم و کم‌کم شدم کارشناس رادیو. صبح‌ها برای رادیو تهران آیتمی می‌سازیم به اسم حال خوب.

اما موضوع کارهام: روزی که شروع کردم از خدا خواستم کمک کنه برای خودم و دیگران مفیدتر باشم. با کمی مطالعه و بررسی، مفید بودن رو در این دیدم که به مردم دنیا برای زندگی بهتر کمک کنم. دلم می‌خواد راه‌هایی رو که برای لذت بردن از زندگی پیدا کردم، فریاد بزنم تا همه بشنون. اما خیلی سخته. در دنیایی زندگی می‌کنیم که از صبح تا شب، همه تصمیم دارن به ما یاد بِدن. یه روز رقابت برای یادگرفتن بود و حالا برای یاد دادن. از طرف دیگه تعدد مهارت‌های زندگی که به مردم دنیا پیشنهاد میشه این‌قدر زیاده که همه ما رو دچار مشکل راه رفتن کلاغ و کبک کرده. به نظرم این روزها هنر بزرگ زندگی، ساده کردنه. و من تصمیم دارم ساده ساده ساده بگم چطور از زندگی لذت ببریم. 

اسم این مهارت رو گذاشتم لذت‌آفرینی و از بس نو و تازه است، هنوز معادل درستی براش تو انگلیسی پیدا نکردم. عزمم رو جزم کردم که این مهارت رو به دنیا معرفی کنم، چون باور دارم زندگی مردم دنیا رو بهتر می‌کنه. مهارتیه که باعث ارزش‌آفرینی میشه و قدرت آفرینندگی انسان رو تقویت می‌کنه. اگه کسی دوست داشت این دوره رو که رایگان برگزار میشه بگذرونه میتونه اینجا ثبت نام کنه.

 

راستی کتاب دومم هم با چالشی که تو دوره نظم شخصی گذاشتین، سرعت گرفت و به زودی منتشر میشه. اسمش تا این لحظه اینه: «مهارت لذت‌آفرینی دیگر چیست خانم رییس جمهور؟»

شاهین عزیز! جناب برند برتر! در کلاس تو یاد گرفتم نظمیدن.ی آغاز خلاقیت (بخوانید نظم‌بخشی نقطه‌ی آغاز خلاقیت) است.

 

بی‌نهایت ممنونم

همیشه درخشان و پر لبخند باشی

محمد حسینی

پیج اینستاگرام

پادکست

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *