حس‌های خوب زندگی‌ام

سلام و درود استاد گرانقدرم

شاهین کلانتری

این نامه رو با احساس و از عمق وجود می‌نویسم برای استاد عزیزی که باعث تحول من شد.

راستش من به‌شدت کمالگرا و سخت‌گیر هستم و این موضوع به‌شدت خیلی جاها به من صدمه وارد کرده که نتوانم به ایده‌هایم دست یابم. مدت مددیدی در فکر نوشتن بودم اما از آن جهت که کمال‌گرا بودم و کامل‌گرایی برای هر ایده‌ای باعث شد که از مسیر آن فاصله بگیرم چون هرچیز را در سطح بالای خودش میخواستم به انجام برسانم و موفق نشدم و ازطرفی کارهای بسیاری برای انجام دادن داشتم که در کل حسابی گیج و منگ بودم و این به‌شدت باعث افت من شده بود.

در همین نقطه از فکرم متوقف شده بودم و شما استاد شاهین کلانتری معلم زندگیم شدید، و روحم با طنین صدای شما صیقل خورد. زنده بودن قلم و آموزش شیوای شما مرا شوق زندگی بخشید. استاد عزیزم شما برای من همان کسی شدید که صدایش، لبخندش، درس‌هایش و حتی نوع نگاهش به پیرامون و اتفاقات در ذهنم به یادگار مانده است و من از درجا زدن در مرحله‌ای از زندگیم و خمودگی با اموزه‌هایش رها شدم از بند تمامی افکاری که مرا از اهدافم دور می‌کرد.

چنین انسان‌های تاثیرگذاری در زندگی، موهبتی هستند الهی. یعنی حس‌های خوب زندگی‌ام را مدیون نقش پررنگتان هستم. زندگی‌ام اکنون پر از نور و امید است، بابت دیدگاه جدیدم به زندگی و مسیر اهدافم و راه جدیدی که برای پیمودن این مسیر توسط اموزه‌های شما پیش گرفتم.

قبل از اشنایی با شما ذهنم همچون کویر بایر بود و اکنون همچنون زمین حاصل‌خیز گشته. هرچند هنوز تا محصول‌دهی باقیست اما باز هم جوانه‌های بسیاری در حال رشد هستند که در نوع خودش بی‌نظیر و عالیست برای منی که نوشتن برایم معضلی بود اما عشق بسیاری به نوشتن در دلم وجود داشت که در این برهه از زمان به کمک اموزه‌های شما توانستم آن را پویایی بخشم.

جلسات شما ذهن مرا پربار و سرشار از ایده کرد و بسوی هدفم سوق داد بطوری که در اخرین جلسه چنان در من تاثیر داشت که یک داستان کوتاه توانستم دریک بازه زمانی کم بنویسم.

با برنامه نظم شخصی توانسته‌ام هر روز زمانی را به مطالعه اختصاص دهم. هر کتاب بین ۵ الی ۱۰ دقیقه البته در فواصل زمانی مختلف، زمان‌هایی هم برای نوشتن اختصاص داده‌ام.

چندین دفتر دارم که هر کدام را برای موضوعی اختصاص داده‌ام و در این مدت از قانون ۵ دقیقه زیاد در نوشتن و مطالعه‌هایم استفاده می‌کنم، حتی در کارهای روزمره‌ام و بسیار برایم کاربردی بوده است.

من توانستم با دوره نظم شخصی به اکثر برنامه‌ها و کارهای عقب افتاده‌ام رسیدگی کنم. در این زمان توانستم ۴ تا کتاب مطالعه کنم (نیمه تاریک وجود، مثل یک زن فکر کن مثل یک مرد رفتارکن، انسان در جستجوی معنا و
ادم های سمی) و چهار کتاب دیگر که در حین مطالعه‌شان هستم (شدن میشل اوباما، جز از کل، جنگ و صلح تولستوی، قدرت عادت ) که هر کدام را در فواصل زمانی مختلف با استفاده از قانون ۵ دقیقه مطالعه میکنم، چون مطالعه یک کتاب برایم کمی خسته‌کننده است چند کتاب را با هم مطالعه میکنم که این تنوع باعث می‌شود از خستگی و کسلی دور شوم و بسیار سودمند بوده است.

راستش من تا بحال ترغیب نشده بودم که خودم را در جمع هم‌دوره‌های عزیز در گروه نظم شخصی معرفی کنم
ماشاالله انقدر همه دوستان دست‌اوردهاشون بالا بود و همه هنرمند که من واقعا چیزی نداشتم برای معرفی خودم. راستش بعلت اینکه سادات هستم و از تجربه‌ام این را داشتم که همیشه اکثرا افراد یک جورهایی در مقابلم جبهه می‌گرفتند و بعضی تصورشان این بود که ادمی نچسب و خشک و متعصبی هستم. در صورتی که اینطور نبوده و نیست با وجود اینکه پدرم مداح و شاعر اهل‌بیت است هیچ گاه چنین نبوده است، برخلاف تصورات عام. اکثر کسانی که مرا می‌شناسند در برابرم موضع میگرفتند و حتی بعضا کسانی که سادات بودنم را مطلع میشدند مرا تحویل نمی‌گرفتند.
این بود که حسابی مرا درگیرکرده بود. اما دوره شما به من جرات داد و بالاخره مرا از پیله‌ام بیرون کشید و به قول شما از حاشیه امنم بیرون امدم و توانستم خودم را معرفی کنم.

خوشحالم که در این دوره شما شرکت دارم. کنار شما توانستم خود واقعیم را تا حدودی بشناسم. بسیار خرسندم از داشتن چنین استاد خلاق و توانمندی.

از کودکی شدیدا علاقه‌مند به کتاب و نوشتن بودم، متاسفانه امکانش برایم فراهم نشد و همیشه در گوشه‌ای از ذهنم این فکر آزارم می‌داد «نرسیدن به بزرگترین آرزویم» که اکنون بدل به بزرگترین «هدفم» گشته است و اما یکسالی است که به رویاهایم جامه عمل می‌پوشانم و کار نویسندگی را با شما استاد شاهین کلانتری و در کنار دوستان خوب و جدیدم شروع کردم و در زمینه داستان‌نویسی از تجربیات تازه‌ای بهره‌مند شدم.

من یک مادر هستم که مدیریت خانه را بر عهده دارم و گاهی دست به قلم می‌شوم و آنچه در ذهن و اعماق وجودم می‌یابم را روی کاغذ می‌آورم و جز این نیست هنرم.

قبل از شرکت در این دوره دچار بهم‌ریختگی و پراکندگی شدید ذهنی بودم و با وجود کارهای زیادی که برای انجام دادن داشتم اما هیچ کدام را انجام نمی‌دادم و به تعویق می‌افتاد. یا انقدر ذهنم درگیر کارهای مختلف بود که هیچ کدام را کامل و باکیفیت انجام نمی‌دادم و همه‌ی کارها نصف و نیمه رها میشد. اما بعد از شرکت در دوره نظم شخصی کاملا همه چیز طبق روال پیش رفت. حجم برنامه‌ی روزانه‌ام را سبک‌تر کردم تا با کیفیت انجام شود و روی کار مهمی که داشتم تمرکز کردم به جای انجام چندین کار. و تصمیم گرفتم بعد از اتمام آن سراغ کار دیگری بروم و چقدر حس بهتری داشتم که توانستم کارم را به انجام برسانم آن هم تمام و کمال و بدون درجازدن و این دست‌آورد و حس دلنشینش را مدیون شرکت در دوره نظم شخصی هستم.

حس اینکه من نمی‌توانم کاری را درست انجام دهم همیشه در وجودم بود و سرخورده شده بودم که نمیتوانم همه‌ی کارها و پروژه‌هایم را کامل و بی‌نقص انجام بدهم اما این دوره به من ثابت کرد که با شلوغ کردن برنامه روزانه نه تنها کاری خوب پیش نمی‌رود بلکه دچار سرخوردگی هم میشوم که این همان چیزیست که مرا از هدفم دور می‌کرد و روش اشتباهی را پیش گرفته بودم. اکنون صبورتر، ثابت قدم‌تر و با انگیزه بیشتر کارهایم را انجام می‌دهم و حس فوق‌العاده‌ای دارم وقتی که برنامه روزانه‌ام کامل تیک میخورد حتی در سطح خرد، چون بالاخره مرا در مسیر نگه داشته است و همین خیلی خوب است برای من، چون وقتی حتی یک روز از برنامه‌ام عقب می‌افتادم دلسرد می‌شدم و آن را به وقت دیگری موکول می‌کردم تا دوباره از ابتدا شروع کنم و این بار مداوم پیش بروم، اما زهی خیال باطل که هر بار به تعویق می‌افتاد و باز از مسیرم دورتر و دورتر می‌شدم و چه بسا ایده‌هایم که در این میان و در بین اهمال‌کاری‌هایم پر پر می‌شد و به فراموشی سپرده می‌شد. بهترین تکنیک برای من سطح‌بندی کارها بود مخصوصا سطح خرد که تکمیل شدن پروژه‌ها و نجات‌شان از به تعویق افتادن را مدیونش هستم.

گاهی اوقات وقتی کار بزرگی را میخواستم شروع کنم بابت ترسی که از انجام آن و نتیجه‌اش در دل داشتم گاها از آن فرار میکردم با بهانه‌های مختلف و آخر سر هم ناامید می‌شدم. اما اکنون جسارت ان را پیدا کردم که با گام‌های کوچک و تقسیم کردن کارها شروع کنم. چرا که تا شروع نشود به هیچ نتیجه‌ای نخواهد رسید، و این را مدیون شما استاد عزیزم هستم.

 

زهرا سادات شجعان

عضو کوچکی از جامعه نویسندگی بزرگ و خلاق شما

با امید موفقیت روز افزون شما استاد گرانقدرم
امید دارم مطالب من هم یکی از انتخاب‌های شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *